پردازنده Core i7-8700K اینتل هم گران شد

img
پردازنده نسل هشتمی Core i7-8700K اینتل با قیمت 359 دلار روانه بازار شد اما حالا در سایه کمبود موجودی و مشکلاتی که فناوری ساخت 14 نانومتری اینتل با آن مواجه است، قیمت این پردازنده به بیش از 400 دلار می‌رسد و شاهد گرانی Coffee Lake ها هستیم.
احتمالاً می دانید پردازنده‌های 14 نانومتری اینتل با کمبود موجودی مواجه هستند و همین باعث شده قیمت آنها افزایش یابد. البته اینتل خود می‌گوید کمبود موجودی ناشی از افزایش تقاضا است و نه کاهش تولید. علت آن هرچه که باشد، به افزایش قیمت‌ها انجامیده و حالا پردازنده‌های Ryzen رقیب شانس بیشتری برای فروش دارند. برای نمونه پردازنده هشت هسته‌ای AMD Ryzen 7 2700X  با قیمت 319 دلار در دسترس است.
اینتل می‌گوید هزینه سرمایه‌ای خود را با هدف افزایش حجم خروجی خطوط تولید به میزان یک میلیارد دلار افزایش داده است، همچنین می دانیم تولید برخی چیپ ست‌ها و محصولات به سازندگانی چون TSMC سپرده شده است تا از فشار بر خطوط 14 نانومتری اینتل بکاهد. با این حال به نظر نمی‌رسد هیچ یک از اقدامات یاد شده دست کم در کوتاه مدت توانسته باشد از شدت مشکل کمبود موجودی و افزایش قیمت‌ها بکاهد. افزایش قیمت فقط به Core i7-8700K پرچم‌دار محدود نمی‌شود و قیمت برخی مدل‌های پرفروش دیگر افزایش یافته است. حالا پردازنده 184 دلاری Core i5-8400 با قیمت 225 دلار بفروش می‌رسد که قبل از گرانی می شد با صرف همین بودجه i5-8600 را تهیه کرد. قیمت i5-8600K هم به 300 دلار می‌رسد.
در طرف مقابل نه تنها پردازنده‌های AMD Ryzen با کاهش موجودی و افزایش قیمت مواجه نیستند، بلکه حالا می‌توان آنها را با قیمت‌های پایین‌تر از قیمت زمان معرفی تهیه کرد. برخی گزارش‌های تحلیلی پیش بینی کرده‌اند مشکلات اخیر اینتل به افزایش سهم پردازنده‌های Ryzen از بازار بیانجامد.

نویسنده : neginit

neginit

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه